RSS
 

mały poradnik vol 0.1 – mydła

04 cze

Witajcie Misiaczki !
Czasem udaje mi się obejrzeć parę ciekawych programów. Mimo tego, że telewizja Nas nie rozpieszcza w tym temacie.
Tak też ostatnio zainspirowana programem prowadzonym przez Kasię BosackąWiem co jem i wiem co kupuję wpadłam na pomysł, że mogłabym coś podobnego zrobić na blogu, pt. Mały poradnik – nie wiem czy nazwa jest odpowiednia, jeśli macie lepsze propozycje – piszcie :) ! Na podstawie programu, własnych i waszych pomysłów, opracowuję dane hasło i przedstawiam Wam je w cyklicznych postach :)
Mam nadzieję, że pomysł się Wam spodoba.

Zaczynamymały poradnik vol 0.1 !

 

Mydło

Zgodnie z Wikipedią mydła to: „sole metali alkalicznych, głównie sodu, magnezu, litu, potasu i wyższych kwasów tłuszczowych o 12-18 atomach węgla (palmitynowy, stearynowy, oleinowy). Są związkami powierzchniowoczynnymi, zmniejszają napięcie powierzchniowe na granicy faz.”

Do zrobienia najzwyklejszego mydła będziemy potrzebować zasady – zazwyczaj wodorotlenku sodu oraz tłuszczu – może nim być olej rośliny, np. oliwka z oliwek, olej kokosowy (zapisywany, jako sodium cocate) lub smalec – inaczej tłuszcz (zapisywany, jako sodium tallowate). Warto zaznaczyć, że olej palmowy czy kokosowy to najtańsze oleje.

Składniki mydła:

* PEGi -> zagęstniki, pochodne ropy naftowej, które mogą zatykać pory skóry
* konserwanty -> np. tetrasodium edta, które działa drażniąco na skórę lub tetrasodium etidronate, które z kolei są rakotwórcze
* barwniki -> powodują podrażnienia skóry i wysypkę, znajdziemy je pod kodami Cl:

barwniki naturalne znajdują się w przedziale:

Cl 75 100 – 77 947

pozostałe barwniki to barwniki syntetyczne (!)

* parfum lub fragrances -> czyli zapachy, jest to blisko 200 różnych substancji, które mogą powodować bóle głowy i mogę alergizować

dodatkowo w mydle możemy znaleźć:
* środki nawilżające, np. glicerynę
* utwardzacze -> sprawiają, że kostka ma kształt kostki

Nazwy składników kosmetycznych można znaleźć w INSI, czyli międzynarodowym nazewnictwie. Jest to mieszanka języka angielskiego, którym opisane są składniki syntetyczne oraz języka łacińskiego za pomocą, którego zapisane są składniki roślinne. Uporządkowane są od największego do najmniejszego, czyli ilościowo.

Mydła dostępne w drogeriach i nie tylko:

* mydło toaletowe ->glicerynowe, perfumowane
* mydło szare
* mydło specjalistyczne -> antybakteryjne, lecznicze
* syndety -> mydło bez mydła
* mydła w płynie

Mydło szare - te prawdziwe w rzeczywistości powinno być lekko zielone lub żółte ze względu na zawartość wodorotlenku potasu. Jego konsystencja jest miękka i mazista. Obecne „mydło szare” powinno nosić nazwę mydła sodowego ze względu na zawartość wodorotlenku sodu.

Mydło glicerynowe - ma dobre właściwości nawilżające co spowodowane jest faktem, że do jego bazy używana jest gliceryna. Jest zdecydowanie lepsze niż mydło toaletowe.

Mydła antybakteryjne – nie jest prawdą, że należy je używać często ! Nie należy mydeł antybakteryjnych nadużywać, ponieważ zawierają silne składniki niszczące bakterie, np. triclosan. Ich zbyt częste używanie doprowadzi do zniszczenia WSZYSTKICH bakterii i tych dobrych i tych złych. Będzie to skutkowało tym, że skóra będzie słabsza i może zacząć chorować.

Syndety – możemy rozpoznać je po tym, że pienią się w każdej wodzie (ciepłej, zimnej, morskiej). Nie zawierają mydła tylko syntetyczne składniki myjące, czyli detergenty – które w sydetach działają mniej drażniąco na skórę. W sklepie spotkamy je pod nazwą kostka myjąca.

Mydła dla dzieci – powinny być bardziej nawilżające i łagodniej działające, nie powinny intensywnie pachnieć i powinny być bez konserwantów. Wiadomo, że rzadko kiedy rzeczywiście tak jest… .

Im mydło ma bardziej zbliżone pH dla skóry tym jest lepsze. pH skóry wynosi około 5,2 – 6, czyli jego odczyn jest kwaśny. Najlepsze dla naszej skóry będzie mydło o pH kwaśnym lub obojętnym.

* mydło szare -> ma pH około 9, co daje mu odczyn zasadowy
* zwykłe mydło kosmetyczne -> odczyn zasadowy
* mydło dla dzieci -> odczyn zasadowy
* mydło antybakteryjne -> odczyn zasadowy
* syndet -> odczyn lekko kwaśny, obojętny

Zanim kupisz mydło sprawdź jego wagę. Czy na pewno waży tyle ile napisane jest na opakowaniu ?!

Najlepsze mydła to te z naturalnymi składnikami, bez sztucznych barwników i konserwantów -> czyli mydło dla dzieci, mydło szare lub mydło glicerynowe.

A jakie jest Twoje mydło ?!

 
Komentarze (2)

Napisane przez w kategorii ciekawostki, mały poradnik

 

Dodaj komentarz

 

 
 1. ~Joanna

  5 czerwca 2013 o 15:17

  Efektów po Wall sit challenge jakiś specjalnych nie zauważyłam, ale każda seria wzmacnia mięśnie nóg i jest łatwiej wykonywać każde ćwiczenia, również te od Tiff :)

  Jeżeli chodzi o mydło to używam mydełka naturalnego z nanosrebrem :)

   
 2. ~Badz Fit

  5 czerwca 2013 o 20:00

  ja uwielbiam mydelka, ktore slicznie pachna i ladnie sie pienia :) chyba najbardziej przypadły mi mydełka firmy LUSH :)